Firmaet Louis Poulsen har en lang og stolt historie innenfor design av belysning til både private og næringslivsbedrifter.
Lampene fra Louis Poulsen har vært anerkjent verden rundt, helt siden Poul Henningsen ble tildelt den første gullmedaljen på en internasjonal utstilling av dekorativ kunst i Paris for sitt banebrytende design helt tilbake i 1925.
Louis Poulsen produserer et stort utvalg av gulv-/stativlamper, bordlamper, vegglamper, pendler og utendørslamper til både private og næringslivsbedrifter.
Poul Henningsen lagde grunnlaget for Louis Poulsens store suksess med lamper. Helt i fra midten av 20-tallet og helt til 60-tallet ble Louis Poulsens lamper først og fremst tegnet av ham. Andre betydelige designere har imidlertid også arbeidet for Louis Poulsen som f.eks. Arne Jacobsen, Verner Panton, Louise Campbell, Ross Lovegrove, Shoichi Uchiyama og Christian Flindt.
Tidløs og unikt lampedesign & kvalitet
Det generelle målet er å utvikle en lampe med lang teknisk og designmessig levetid, og derfor er produktenes tidløshet en gjennomgående kvalitet, som sikrer lampene en unik tilpasningsevne til både ny og gammel arkitektur. Louis Poulsen har gjennom de seneste årene hatt stor suksess med å opprettholde sin eksisterende posisjon og samtidig utvide med nye og banebrytende lampedesigns.
Senest har samarbeidet med den unge visjonære designeren Louise Campbell resultert i stor suksess med den organiske og fargerike Collage lampen, og før den suksessen, var nyheten Enigma pendellampen likeså nyskapende, tegnet av japanske Shoichi Uchiyama.
Den ikoniske PH-lampen av Poul Henningsen
Blant Louis Poulsens utvalg av klassiske og ikoniske lamper, kommer vi ikke utenom de enestående PH-lampene. Lampen ble opprinnelig designet i 1925, da den første gang ble presentert som en pendel med tre skjermer – også kjent som treskjermssystemet. Det unike ved skjermsystemet var at skjermene både skjulte lyskilden og reflekterte lyset, uten å blende. Det designeren Poul Henningsen ikke visste den gangen var at designet hans skulle få stor innflytelse på designhistorien innen belysning og over tid oppnå status som et dansk designikon.
Les mer om de enestående PH-lampene herAlfred Homann
Født: 1948
Kjente verker: Nyhavn lampen, Homann lampen, Ensemble stolen.
Utdannelse: Arkitekt fra Kunstakademiets Arkitektskole i København
HistorieAlfred Homann ble i 1976 ferdig som arkitekt fra Kunstakademiets Arkitektskole i København. Under sin studietid arbeidet han for den berømte Vilhelm Wohlert, hvor han også tilbrakte sine første år etter endt studietid.
Homann har vært direktør for sitt eget design- og arkitektkontor i Danmark og har praktisert som designer i USA i årene fra 1987 til 1995.
Han bruker alltid de beste materialene i et meget bevisst og barskt design. Gjennom sin yrkeskarriere har han blitt hedret med følgende priser: "Die Gute Industrie Form" i 1978, "ID-prisen" i 1987, "ION-prisen" i 1988, "Design innovationspris" i 1992.
Homanns verk er resultatet av en omhyggelig og grundig tenkning og utviklene prosesser som er kjennetegnes ved mild behandling og pleie for de som bruker produktene hans og lever i hans byggninger.
”Generelt sætter jeg ikke min lid til nogen bestemt form for inspiration i form af ting eller objekter jeg har set. Jeg søger forbindelsen mellem den ting, der skal designes og formålet hermed – med andre ord, et holistisk blik. Skitser er en form for afklaringsproces. Når den bedste ide er blevet valgt, er næste step at lave en model. Det er specielt vigtigt for lysets kvalitet, da tegninger ikke kan afbilde lysets fjerde dimension – perceptionen af de finere detaljer involverer ofte en lang proces af interaktion med en valgt produktionsmetode.” Sitat: Alfred Homann.
Kjøp Louis Poulsen lamper online
Lampemesteren.no er en autorisert forhandler av de verdenskjente lampene fra den danske belysningsprodusenten Louis Poulsen Lighting A/S.
Både i butikken i Ringkøbing og i vår nettbutikk, kan du dra på oppdagelsesferd i vårt store sortiment av Louis Poulsens fantastiske designerlamper.
Vi har også stor erfaring i rådgivning om belysning, både til private og til næringslivsbedrifter, og kan gi en meget kvalifisert veiledning. Du kan enten ringe til oss på 96 750 477 eller skrive til oss på
info@lampemesteren.dk.